To już po raz 50 obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. 

Święto, którego najważniejszym celem jest uświadomienie mieszkańcom naszej planety, jak ważna jest troska o środowisko i jak tragiczne dla nas mogą być skutki jej braku.

Trochę historii

Obchody dnia Ziemi zapoczątkował w 1970 roku amerykański senator Gaylord Nelson, który wykorzystując aktywność studentów w latach 70- tych zdołał zwrócić uwagę mediów i obywateli na problem ochrony środowiska. Dzisiaj święto obchodzone jest w ponad 190 krajach. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w roku 1990.

Hasło

"Działania na rzecz ochrony klimatu" -  tak brzmi hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi.

Jednak ze względu na epidemię koronawirusa obchodzimy go zupełnie inaczej. Nie będzie spotkań, akcji sadzenia drzew, sprzątania lasów i konferencji oraz innych akcji ekologicznych organizowanych w szkołach. Paradoksalnie ekolodzy informują, że w wyniku kwarantanny, pośrednio zrobiliśmy dla naszej ziemi więcej niż kiedykolwiek. Okazuje się, że nasza planeta łapie oddech, bo znacznie spadły emisje dwutlenku węgla i tlenków azotu (składnika smogu).

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu 

W tym roku wraz z Bankiem Ochrony Środowiska, Fundacją BOŚ oraz we współpracy z  Ministerstwem Edukacji Narodowej i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w Ministerstwie Klimatu zorganizowano warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. (więcej informacji TUTAJ). 
 

Małgorzata Massel
specjalista ds. PR