Co stanie się, gdy umieścimy 96 mln czarnych plastikowych kulek w zbiornikach wodnych? Według Departamentu Wody i Energii miasta Los Angeles powstanie system oszczędzania wody. Jednym z etapów realizacji programu było wrzucenie 20 000 kul do zbiornika w Sylmar o pojemności 12 mln m3.

Rolą kul pływających po powierzchni wody jest blokowanie światła słonecznego, co jednocześnie ogranicza parowanie. Wykorzystanie tego nietypowego rozwiązania powinno zapobiec utracie około 1,1 mln m3, które zazwyczaj odparowują ze zbiorników.

Susza, z którą Kalifornia boryka się w ciągu ostatnich 15 lat, jest, według szacunków, najgorsza dla tego obszaru od 1200 lat. W kwietniu, gubernator stanu Jerry Brown ogłosił,  że zmniejszenie zużycia wody w całym stanie o 25% powinno rozwiązać problem.

Pływające kule pomogą również w zatrzymaniu produkcji niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogą tworzyć się w wyniku reakcji wywołanych przez światło słoneczne w chlorowanej wodzie. Ponadto, będą one zapewniać fizyczną osłonę ochronną dla zbiorników, osłaniając wodę od pyłu i dzikich zwierząt, zapobiegając jednocześnie powstawaniu glonów.