EurEau
Wybory w EurEau
Wybory władz EurEau odbędą się podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia zaplanowanego na 24 maja w Bonn. Będziemy wybierać prezydenta, przewodniczących trzech komitetów oraz członków Prezydium.
Sprawozdanie roczne EurEau 2018
Sprawozdanie zostało właśnie opublikowane. Piszemy wnim także o wyzwaniach na 2019 rok.
Wieści z instytucji UE
Komisja Europejska opublikowała strategię w sprawie farmaceutyków w środowisku.
Komisja w swoim opracowaniu wskazuje na sześć stref działania w celu ochrony środowiska. EurEau wspólnie z innymi organizacjami od wielu miesięcy domagała się opublikowania tej strategii. Z satysfakcją przyjmujemy fakt, że są w niej wskazane problemy pełnego cyklu życia produktu. Ponadto KE wskazuje na braki w wiedzy – wciąż jest za mało wyników prac badawczych. Więcej można znaleźć w komunikacie EurEau
Dyrektywa w sprawie jakości wody do picia
W dniu 28 marca Parlament Europejski pozytywnie przegłosował projekt dyrektywy w wersji po pierwszym oficjalnym czytaniu. Głosowanie było formalnością w celu otwarcia oficjalnej drogi do tzw. trialogu (negocjacje PE, KE i Rady). Opinię EurEau można znaleźć tutaj.
Odzysk wody
Grupy robocze w ramach pracy Rady UE spotkały się w celu przedyskutowania propozycji KE. Wydaje się, że zmiany proponowane przez Prezydencję Rumuńską idą w dobrym kierunku porządkując kwestie odpowiedzialności operatorów za jakość odzyskanej wody. Propozycja PE dotycząca rozporządzenia w sprawie wykorzystania wody odzyskanej ze ścieków nie dopuszczała podziału odpowiedzialności stawiając pod znakiem zapytania użyteczność regulacji w praktyce.
Ocena skuteczności ramowej dyrektywy wodnej
EurEau wzięła udział w konsultacjach RDW i dyrektywy powodziowej. Izba także wypełniła kwestionariusz konsultacyjny.
Wspólne stanowisko w sprawie FaST
EurEau podpisała wspólne z innymi organizacjami stanowisko w sprawie odzysku substancji w rolnictwie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (narzędzie FaST lub ekwiwalentne). Stanowisko jest dostępne na stronie www.phosphorusplatform.eu/regulatory.
Dyskusja o PFAS
Przedstawiciele EurEau sppotkali sie z Dyrekcją Generalną ds. Środowiska (DG ENVI), oraz do spraw rynku wewnętrznego (DG GROW). Celem spotkania było lepsze zrozumienie kwestii regulacyjnych w sprawie PFAS, które mają silne właściwości toksyczne. EurEau jest gotowa wspierać KE w dążeniach do opracowania skutecznych regulacji
Dyskusja o osadach
KE zleciła opracowanie mające na celu uzyskanie wiedzy o zanieczyszczeniach w kompoście i produktach fermentacji. Opracowanie wskazuje na zanieczyszczenia gleby pochodzące z osadów. Czekamy, aż KE opublikuje opracowanie.
Dyrektywa Azotanowa
Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał prawo instytucjom i osobom prywatnym do domagania się zdecydowanych działań ze strony instytucji publicznych, jeżeli udowodnią, że ich wody podziemne zostały zanieczyszczone azotanami. Orzeczenie Trybunału znajduje się tutaj. Dotyczy procesu między rządem Austrii, a skarżącymi (osoby prywatne, dostawcy wody, samorządy).
Glifosat
Grupa czterech państw (Francja, Węgry, Holandia, Szwecja) prowadzi badania naukowe nad tym kontrowersyjnym pestycydem. Raport powinien być gotowy w 2021 roku. Więcej o glifosacie można znaleźć tutaj.
Światowy Dzień Wody
Uniwersytet w Tesalonikach zorganizował konferencję pod auspicjami UNESCO w celu prezentacji postępów we wdrażaniu Zrównoważonych Celów Rozwoju. Carla Chiaretti, z sekretariatu EurEau zaprezentowała w imieniu branży konkluzje z kongresu federacji w Bilbao.
Plastik jednorazowego użytku
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Dyrektywa SUP z ang. Single-use plastic) została przegłosowana przez PE. EurEau spotkała się w tej sprawie z DG ENVI w celu przygotowania dalszych kroków związanych z opracowaniem wytycznych, formy aktów wykonawczych, szacowania kosztów czyszczenia. Trzeba pamiętać, że KE dopuszcza zagospodarowanie niektórych odpadów poprzez ich wyrzucanie do toalety.
WATenERgy
W ramach bałkańskiego projektu WATenERgy Bułgarska organizacja wodna zorganizowała w Sofii konferencję na temat wody i energii. Caroline Greene z sekretariatu EurEau zaprezentowała najnowsze tematy legislacyjne dotyczące naszej branży.
Naruszenia
Komisja Europejska wezwała kilka krajów wskazując im naruszenia prawa środowiskowego. Więcej szczegółów tutaj.
Potrzebni eksperci
Eksperci potrzebni są do udziału w opracowywaniu standardów zarządzania wodą w ramach ISO 14001.
Essener Tagung
Claudia Castell-Exner, wiceprezydent EurEau wzięła udział w konferencji Essener Tagung Jej prezentacja (po niemiecku), dostępna jest tutaj.
Kobiety i woda
W dniu Międzynarodowego Dnia Kobiet EurEau zaprezentowałą swoje liderki.
Cassandra Carr Kaljo z sekretariatu wzięła udział w debacie w PE, na temat kobiet w polityce. Cassandra w akcji tutaj.
Woda za darmo
Rośnie liczba restauracji serwujących wodę z kranu za darmo. Więcej na Facebook.
Out n About
Sekretarz Generalny EurEau Oliver Loebel wziął udział w konferencji ‘Fat, Oil, and Grease’ (FOG) w Amsterdamie. Uczestniczyła także w warsztatach DG HOME na temat bezpiecznych społeczeństw. Spotkał się także z organizacją maltańską w EurEau.
Zielony Tydzień
Przygotowujemy się do udziału w Zielonym Tygodniu Komisji Europejskiej. Będziemy mieć stoisko z koktajlami na bazie wody J Prezydent Bruno Tisserand weźmie udział w panelu dyskusyjnym. Rejestrować można się tutaj.
Wydarzenia
9 kwietnia 2019 -Konferencja “Inspiracje Naturą”: Inspired by Nature: Combining Natural and Engineered Systems in Water Management; Berlin, Niemcy.
15-16 kwietnia 2019 – Forum Ochrony Środowiska w Warszawie. Prezydent EurEau Prezydent Bruno Tisserand zaprezentuje doświadczenia członków federacji. http://fos.igwp.org.pl/#
20-24 maja – Międzynarodowa konferencja na temat zasilania zbiorników wód podziemnych, Madryt, Hiszpania.
28-31 maja – IV Konferencja o adaptacji do zmian klimatu, Lizbona, Portugalia.
4-5 lipca 2019 – Konferencja na temat substancji powierzchniowo czynnych. Paryż, Francja. Prezydent EurEau Bruno Tisserand będzie mieć prezentację.
22-27 lipca – letnia szkoła e-learningu – ścieki i odpady, Patras, Grecja.
11-23 sierpnia 2019 -zarządzanie cyklem wodnym: Advanced Water Cycle Management Course; Aarhus, Dania.
9-13 września – konferencja na temat jakości wód podziemnych, Liege, Belgia.
23-25 września – NORDIWA, Helsinki, Finlandia.
12-18 września 2019 – SMART-Plant. http://www.smart-plant.eu/.
6-8 października - Europejska Konferencja Zarządzania Osadami, Liège, Belgia.
28 listopada -Konferencja na temat farmaceutyków w środowisku: Second International Conference on Risk Assessment of Pharmaceuticals in the Environment (ICRAPHE); Barcelona, Hiszpania.
Opracowała Klara Ramm na podstawie danych EurEau.
Jeśli maja Państwo jakiekolwiek pytania lub komentarze, proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.