Szanowni Państwo,
w bieżącym roku Komisja Europejska prowadzi proces ewaluacji dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EC). Uchwalona 28 lat temu Dyrektywa tworzona była w warunkach prawnych, społecznych i środowiskowych znacznie odmiennych od dzisiejszych. Przedmiotowa Dyrektywa ma dla branży kluczowe znaczenie, gdyż jest źródłem wymagań, które przedsiębiorstwa powinny spełnić w zakresie systemów zbierania ścieków czy poziomu ich oczyszczania. Tym samym jej wdrażanie (poprzez Krajowy Program Oczyszczania ścieków Komunalnych) skutkuje ogromnymi nakładami inwestycyjnymi.
EurEau rozpoczęło dyskusję na temat oczekiwań branży w zakresie przyszłości Dyrektywy. Celem tej dyskusji jest wypracowanie spójnego stanowiska pozwalającego jak najlepiej reprezentować oczekiwania sektora. Ważne zatem jest prowadzenie dyskusji i dążenie do stworzenia spójnego stanowiska w dyskusji zarówno na temat przepisów Dyrektywy jak i aktów krajowych.
Dlatego zwracamy się z uprzejma prośbą o wypełnienie załączonego kwestionariusza służącego do rozpoznania i głębszego zrozumienia oczekiwań branży wobec Dyrektywy.
Prosimy o odpowiedź do 25 kwietnia tak, abyśmy mogli opracować wspólne stanowisko na bazie Państwa opinii.
Wypełnione formularze proszę przesłać na adres e-mail.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Już teraz w ramach rozpoczętej dyskusji pragniemy zaprosić przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan na seminarium połączone z warsztatami:
„Przyszłość Dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych oraz krajowych przepisów implementujących”
które odbędzie się w Warszawie 10-11 czerwca 2019
( 10.06 w godz.: 15:00-20:00, 11.06 w godz.:10:00-14:00 w Hotelu Radisson Jan III Sobieski )
W ramach seminarium przedstawiony zostanie aktualny stan dyskusji dotyczącej przyszłości Dyrektywy prowadzonej na forum europejskim, a także zagadnienia dotyczące jej wdrażania w przepisach krajowych. Celem warsztatów jest próba określenia kluczowych dla branży zagadnień oraz wskazanie kierunków legislacji w ich zakresie jak najlepiej spełniających oczekiwania sektora. Seminarium skierowane jest do przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan zajmujących się wdrażaniem przepisów Dyrektywy i krajowych aktów, w tym Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2014 w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, którego nowe brzmienie (projekt) jest obecnie konsultowane. Codzienna praktyka wskazuje na wiele rozbieżności, nieścisłości i trudności interpretacyjnych, dlatego ważna jest dyskusja mająca na celu zdefiniowanie problemów i oczekiwań.
O szczegółach organizacyjnych poinformujemy niebawem.
W razie wątpliwości i pytań podczas wypełniania ankiety zapraszam do kontaktu:
Bartosz Łuszczek
Ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w Komisji ds. ścieków EUREAU
kom.: +48 600 401 923
tel.: +48 12 620 33 43
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.