W dniu 24 kwietnia 2018, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie odbyło się spotkanie na temat możliwości współpracy gospodarczej z Tanzanią. Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" została zaproszona ze względu na jeden z tematów dotyczący systemów wodociągowo - kanalizacyjnych w tym prężnie rozwijającym się kraju.

Tanzania potrzebuje wsparcia merytorycznego, finansowego, a także gotowych rozwiązań technicznych, które ułatwią rozwój usług wod.-kan. Aktualnie jest tam realizowany projekt pod patronatem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - organizacji międzynarodowej o profilu ekonomicznym, skupiającej 35 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Utworzona została na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. 

O możliwościach współpracy handlowo-gospodarczej z Tanzanią mówili:

  • Pan Ambasador Eugeniusz Rzewuski, były chargé d’affaires Ambasady RP w Dar es Salam
  • Pan Ambasador Jan Wieliński, były ambasador w krajach afrykańskich
  • Pan Robert Zduńczyk, Prezes Fundacji Ekonomicznej Polska – Afryka Wschodnia

We wrześniu planowana jest misja  Krajowej Izby Gospodarczej w Tanzanii,  podczas której głównymi tematami wymiany wiedzy i doświadczeń z polskimi przedsiębiorcami będą kwestie sanitarne oraz związane z nawadnianiem.  Firmy zainteresowane współpracą z Tanzanią powinny zgłaszać się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Departamentu Współpracy Ekonomicznej.

Krajowa Izba Gospodarcza prosi o zgłaszanie zainteresowania mailowo; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Podkreślając, że otrzymanie do 15 maja br. wstępnych zgłoszeń od polskich podmiotów, ułatwiłoby w znaczącym stopniu dalsze prace nad przygotowaniami programu seminarium w Dodomie i wizyty studyjnej w Polsce.

Pytania można kierować do pani Anny Derbin tel. 226309643 i 506241636 lub do Ewy Mieleszkiewicz tel. 226309837.

Klara Ramm - Ekspert IGWP