W ubiegły weekend ok 3 tys. pracowników naszej branży wzięło udział XXVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na Jasną Górę. Organizatorem tegorocznego spotkania były „Wodociągi Kieleckie” Sp. z o.o.


Tradycyjnie, uroczysta inauguracja pielgrzymki odbyła się w sobotę w sali Ks. Kordeckiego, gdzie zgromadziło się ponad 1000 pielgrzymów. Przybyłych powitali: podprzeor klasztoru na Jasnej Górze ojciec Jan Poteralski, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Dorota Jakuta, wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz, Duszpasterz Krajowy Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ks. Grzegorz Krząkała oraz przewodniczący Rady Krajowej Duszpasterstwa Ryszard Wałach.
Artystyczne Kielce
Ważnym elementem spotkań w sali ks. Kordeckiego jest pokazanie pielgrzymom historii i kultury miasta – gospodarza pielgrzymki. Tym razem zebrani mogli podziwiać występy Chóru Parafialnego Parafii Garnizonowej w Kielcach, Zespołu Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach tworzonego przez niepełnosprawne dzieci i młodzież, oraz trupy aktorskiej złożonej z pracowników Wodociągów Kieleckich i aktorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Widzowie nie kryli swojego podziwu dla artystów i wszystkich nagradzali gromkimi oklaskami.
Czas modlitwy i skupienia
Tego samego dnia wieczorem w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się uroczysta Msza Święta Koncelebrowana, a po niej Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich oraz Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu. Oprawę tych wydarzeń przygotowali pracownicy Wodociągów Kieleckich oraz Chór Masłowianie z podkieleckiego Masłowa.
Niedzielne uroczystości
Procesja z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę, to jeden z bardziej uroczystych momentów każdej pielgrzymki, poprzedzający jednocześnie uroczystą Mszę Święta w Jasnogórskiej Bazylice, której przewodniczył Biskup Diecezji Kieleckiej ks. Jan Piotrowski. Podczas mszy Jego Ekscelencja poświęcił dar ołtarza od Wodociągów Kieleckich - tablicę, która została zamontowana w posadzce obok ołtarza w Kaplicy Cudownego Obrazu. Oprawę niedzielnych uroczystości przygotowali pracownicy Wodociągów Kieleckich, Chór Masłowianie oraz Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta z gminy Sitkówka-Nowiny. Bp Piotrowski poświęcił również dwa sztandary - PWiK S.A. w Legnicy i PWiK w Rudzie Śląskiej.
Na zakończenie prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz przekazał Krzyż Pielgrzymkowy organizatorowi przyszłorocznej pielgrzymki – Ryszardowi Lewandowskiemu, prezesowi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu.

Statystyki Biura Prasowego Jasnej Góry
Na tegoroczną pielgrzymkę zarejestrowało się 59 firm, przybyły 23 poczty sztandarowe i złożono 40 Darów Ołtarza. W głównych uroczystościach wzięło udział aż 3000 pielgrzymów.

Galeria

Ziemowit Nowak
Rzecznik Prasowy Kieleckich Wodociągów Sp z o.o.