XXV Ogólnopolska Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego za nami.

Organizator imprezy - Wodociągi Poznańskie Aguanet – to również jubilat świętujący w tym roku  150 -lecie działalności,

Jak przystało na podwójny jubileusz, oprawa imprezy  i jej organizacja były godne obydwu świąt.

Po raz pierwszy ogień Spartakiady został zapalony przed siedzibą Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w Bydgoszczy i przez sztafetę biegaczy, na czele której biegł Prezes Paweł Chudziński, został doniesiony do Poznania, a tam, o 21.00 przekazany został  Prezesowi Wodociągów ze Świnoujścia Panu Adamowi  Makiele, który zapalił znicz spartakiady. Na maszt, przy dźwiękach skomponowanego na tę okazję hymnu  wciągnięto flagę, ufundowaną przez organizatora.

Uroczystość otwarcia uświetnił spektakl o historii Poznania i poznańskich koziołków oraz imponujący pokaz fajerwerków.

Sportowe zmagania drużyn odbywały się  na terenach poznańskiego toru regatowego Malta. Dla uczestników  zorganizowano także  imprezy integracyjne.

Wszystkim uczestnikom,  sportowych zmagań gratulujemy, a szczególne gratulacje kierujemy do drużyny z Katowic, która zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Gospodarze imprezy - Poznań Aquanet - wywalczyli drugie miejsce, a ekipa z Lublina trzecie.

Myślę, że wszyscy czuliśmy się podczas tych  prawie czterech dni Spartakiady dobrze, bezpiecznie, że był to czas sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim znakomitej zabawy i mile spędzonego czasu.

I za to organizatorom Wodociągom Poznańskim Aguanet S.A., Panu Pawłowi Chudzińskiemu Prezesowi,  bardzo serdecznie dziękujemy.

Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Za rok zaprasza Wałbrzych, a my już dzisiaj życzymy  pomyślnego przebiegu prac przygotowawczych.

Do zobaczenia za rok w Wałbrzychu

 

Zapalenie znicza

Jednym z elementów ceremonii otwarcia XXV Jubileuszowej Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego, było dzisiejsze zapalenie znicza przed siedzibą Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" w Bydgoszczy. Ogień poniesie sztafeta złożona z zawodników startujących w tegorocznej edycji Spartakiady. Biegacze pokonają drogę z Bydgoszczy do Poznania.

Zawody pracowników wodociągów i kanalizacji to prawdopodobnie jedyne branżowe imprezy rozgrywane na taka skalę. Pierwsza Spartakiada odbyła się w Elblągu. Tegoroczna edycja została wzbogacona o dodatkowe dyscypliny między innymi: wyścig smoczych łodzi, zjazd narciarski i zawody pływackie na basenie o wymiarach olimpijskich. Przed nami trzy dni emocjonujących zmagań sportowych w 25 konkurencjach. Poza stricte olimpijskimi sportami możemy też w tym roku liczyć na dobrą zabawę podczas konkurencji rekreacyjnych takich jak: wieża - wspinanie na skrzynki, mechaniczny byk czy skakanka. 

Wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów i dobrej zabawy podczas zmagań sportowych. Dzięki wam i waszej wytrwałości tradycja organizacji Spartakiady zostaje podtrzymana.

O 21:15 zapraszamy na ceremonię otwarcia na Malcie.

Mamy też nadzieję, iż zwyczaj zapalania znicza stanie się tradycją. W przyszłym roku zapraszamy do nas Wałbrzych.

Specjalista ds. Marketingu i PR - Natalia Przepierska

Informacje o spartakiadzie

XXV Ogólnopolska Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego organizowana jest w Poznaniu w dniach 28-30 sierpnia 2015 roku.

W 2015 Spartakiada nabierze szczególnego wymiaru nie tylko przez jubileuszową 25 edycję, ale także dzięki 150 rocznicy założenia wodociągów poznańskich.  AQUANET S.A. jest organizatorem Spartakiady

Dnia 28 sierpnia 2015 r.  w Poznaniu podczas uroczystej ceremonii otwarcia XXV Ogólnopolskiej Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego tradycyjnie zapalony zostanie spartakiadowy znicz.

Nie byłoby w tym wydarzeniu niczego szczególnego gdyby nie fakt, że ogień tego znicza  zapalony będzie w tym samym dniu o godz. 07:00 rano w siedzibie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” w Bydgoszczy, ul Kasprowicza 2.   Izba jest patronem imprezy i na co dzień działa aktywnie na rzecz branży. Następnie sztafeta biegaczy, w której udział zapowiedziało kilkudziesięciu zawodników – uczestników spartakiady (jako pierwszy z ogniem pobiegnie Prezes wodociągów poznańskich Paweł Chudziński), zaniesie ogień do Poznania. Biegacze pokonają około 130 km by trafić w miejsce rozgrywania  konkurencji sportowych.

Podczas uroczystego otwarcia, od znicza  niesionego przez sztafetę, zostanie na Malcie zapalony znicz Spartakiady.

Nad sprawnym przebiegiem sztafety czuwać będzie doskonale znany, szczególnie w gronie dziennikarzy biegaczy i  w środowisku biegaczy, utytułowany zdobywca wielu medali, tytułów mistrzowskich -  Przemek Walewski.

Informacje o Ogólnopolskiej Spartakiadzie Pracowników i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego

Ogólnopolską Spartakiadę Pracowników Wodociągów i Kanalizacji zainaugurowano w 1982 r. w Elblągu. Stała się ona imprezą cykliczną, która miała być organizowana co roku – i było tak przez 6 lat. Potem nastąpiła pięcioletnia przerwa.

Do wznowienia zawodów pracowników branży wodociągowej przyczynił się Tadeusz Jakubowski innowator, społecznik działający na rzecz poprawy warunków pracy, niezwykle ceniony i szanowany pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie

Od 1996 r. Spartakiady odbywają się co roku. Po śmierci Tadeusza Jakubowskiego w 1999 r. podjęto decyzję o nadaniu imprezie jego imienia.

Od 2001r. zawody sportowe naszej branży odbywają się pod nazwą Ogólnopolska Spartakiada pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego.

Liczba firm i zawodników biorących udział w Spartakiadzie co roku jest inna. Na Spartakiadzie drużyny rywalizują w różnych konkurencjach, które także nie są stałe. Co roku jednak niezmiennie pojawiają się takie dyscypliny jak: piłka nożna i piłka siatkowa oraz biegi.  

Spis konkurencji tegorocznej Spartakiady

lp.

konkurencja, gra zespołowa

kobiety

indywidualnie 

mężczyźni

indywidualnie

konkurencja zespołowa

1

bieg 

 

 

 

2

ergometry wioślarskie wioślarstwo

 

 

 

3

kajakarstwo

 

 

 

4

konkurencja intelektualna

 

 

 

5

konkurencja VIP

 

 

 

6

konkurencja wodociągowa

 

 

 

7

kolarstwo

 

 

 

8

łodzie smocze

 

 

 

9

mini golf

 

 

 

10

narciarstwo alpejskie

 

 

 

11

nurkowanie swobodne

 

 

 

12

piłka nożna

 

 

 

13

piłkarzyki

 

 

 

14

pływanie 

 

 

 

15

przeciąganie liny

 

 

 

16

saneczkarstwo

 

 

 

17

snowboarding

 

 

 

18

siatkówka

 

 

 

19

street ball

 

 

 

20

wędkarstwo

 

 

 

21

zjazd na oponie

 

 

 

22

zjeżdżalnia szybka

 

 

 

 

konkurencja indywidualna rozgrywana osobno wśród kobiet i mężczyzn

 

konkurencja indywidualna - drużynę reprezentuje kobieta lub mężczyzna

 

konkurencja zespołowa o dowolnej konfiguracji mężczyzn oraz kobiet

 

gra zespołowa (regaty) w której drużyna musi składać się z kobiet i mężczyzn

 

gra zespołowa drużyny męskie

 

osada męska, żeńska oraz mieszana