Targi WOD-KAN i już wiesz, że tu wrócisz...

Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN, które odbyły się w Bydgoszczy w dniach 10-12 maja 2016 r. po raz kolejny pokazały, że są jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie. Na Targach swoją ofertę zaprezentowało 375 wystawców z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Szwajcarii, Litwy, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii, Portugalii, Irlandii, Turcji i Hiszpanii.

Tegoroczna edycja Targów odbyła się w nowej hali wystawienniczej, która została oddana do użytku jesienią 2015 roku, a także na ekspozycji zewnętrznej. Przedstawiciele firm biorących udział w imprezie komplementowali nowoczesny obiekt spełniający ich oczekiwania. Docenili możliwość pokazania nawet najbardziej „trudnych” eksponatów, w tym wielkogabarytowych pojazdów specjalistycznych.

Bydgoskie Centrum Targowo Wystawiennicze, jak jeszcze nigdy dotąd, szczelnie wypełniło się zwiedzającymi, którzy tłumnie ściągali z całej Polski, a także z poza jej granic. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli wodociągów, przedsiębiorstw komunalnych, samorządów, a także projektantów, eksploatatorów, przedstawicieli świata polityki, nauki, studentów oraz mediów. Łączna liczba zwiedzających przekroczyła w tym roku 10 000 osób.

O sile i potencjale Targów WOD-KAN świadczą liczby. Całkowita powierzchnia wystawy zajęła ponad 20 000 m2, z czego 11 000 m2 stanowiła ekspozycja w hali, a ponad 9000 m2 stoiska na wolnym powietrzu.

O tym, że Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN to najważniejsza impreza branżowa świadczą też goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a byli to przedstawiciele parlamentu z Panią Jadwigą Rotnicką Wiceprzewodniczącą Senackiej Komisji Środowiska, Rządu RP z Panem Mariuszem Gajdą – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialnym za gospodarkę wodną, Panią Iwoną Kozą Prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, a także reprezentanci KRGW, PROŚ, NFOŚiGW, władz samorządowych, uczelni i licznych organizacji współpracujących z branżą.

Targi WOD-KAN to nie tylko wystawa

Podczas tegorocznych Targów, po raz pierwszy odbył się dwudniowy Międzynarodowy Kongres ENVICON Water zorganizowany przez firmę Abrys i Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Kongres był okazją do przedyskutowania ważnych dla branży zagadnień w obszarze wody, ścieków, osadów, zarządzania i inteligentnych rozwiązań, które zostały ujęte w cztery tematyczne panele i omówione przez przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu. Pierwszy dzień Międzynarodowego Kongresu ENVICON Water zwieńczony był uroczystą Galą w Operze Nova, na której wręczono nagrody, a którą uświetnił koncert Raya Wilsona Genesis Classic i bankiet.

Nagrody, wyróżnienia, gratulacje.

W tym roku o nagrodę GRAND PRIX Targów WOD-KAN walczyło 35 firm, które zgłosiły 36 produktów.

Nagrodzeni zostali

 • Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA, Sztum za Duet
  zestawy wodomierzowe
 • AQUAREN Sp. z o.o. Gliwice za Cienkościenne panele do bezwykopowej
  renowacji obiektów infrastruktury podziemnej
 • EKOLOG Sp. z o.o., Piła za Napęd boczny zgarniacza obrotowego typ
  BZn.

W ramach Kongresu ENVIVON Water zorganizowano konkursy: na Menadżera Roku i Inwestycję Roku.

W tych kategoriach nagrody otrzymali:

 • Managerem Roku 2015 Wod-Kan, został Janusz Dulik, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich.
 • Laureatem Inwestycji Roku w kategorii do 30 tys. mieszkańców została „Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie gminy Połaniec” realizowana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu Sp. z o.o.
 • Laureatem Inwestycji Roku w kategorii od 30 do 100 tys. mieszkańców została „Ochrona wód jeziora Miedwie poprzez budowę sieci kanalizacyjnych
  i przebudowę oczyszczalni ścieków na obszarze aglomeracji Stargard Szczeciński” realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Stargardzie Szczecińskim.
 • Laureatem Inwestycji Roku w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców została „Budowa farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 1,45 MW – ZPW Miedwie” realizowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie.

Część firm świętowała podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń
dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2016 swoje Jubileusze. Podczas uroczystej gali gratulacje i życzenia odebrali: Wodociągi Warszawskie sp. z o.o. w Warszawie 130-lecie działalności; Wodociągi Krakowskie sp. z o.o. 115-lecie działalności; Logic Synergy Sp. z o.o. w Krakowie 30-lecia działalności; UNISOFT sp. z o.o. w Gdyni 30-lecia działalności; Ecol-Unicon Sp. z o.o. w Gdańsku 20-lecia działalności.

Wszystkie gratulacje i nagrody zostały rozdane podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Envicon Water, która odbywała się w Operze Nova.

Wyróżniliśmy też wystawiających się na Targach WOD-KAN studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej za projekt i promocję Mobilnego Robota Inspekcyjnego.

Giełda kooperacyjna

Toruński Ośrodek Enterprise Europe Network po raz siódmy zorganizował Międzynarodową Giełdę Kooperacyjną. Rozmowy bilateralne odbyły się w drugi dzień targowy tj. 11 maja br. i stały się doskonałym miejscem do zainicjowania współpracy transgranicznej. W tegorocznej giełdzie udział wzięło 24 przedsiębiorców reprezentujących 5 krajów takich jak: Polska, Niemcy, Czechy oraz Portugalia. Firmy bardzo aktywnie zabiegały o możliwość nawiązania wzajemnej współpracy: łącznie odbyło się 41 spotkań, z czego połowa miała charakter międzynarodowy.

Konsultacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Po raz drugi swoje stoisko wystawienniczo-konsultacyjne przygotował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Eksperci Funduszu dzielili się swoją wiedzą na temat możliwości uzyskania dofinansowania na działania związane z gospodarką wodno-ściekową.

Konferencje i seminaria

Tegorocznym targom towarzyszyły konferencje i seminaria organizowane między innymi przez wystawców. Podczas merytorycznej dyskusji odwiedzający wystawę mogli poznać nowoczesne rozwiązania i zapoznać się z nowościami oferowanymi przez organizatorów tychże konferencji.

Poniżej przedstawiamy listę tegorocznych konferencji:

 • Pomiar Serwis Sp. o.o. - Kierunki rozwoju Przedsiębiorstw Wodociągowych
  i sposobów kontroli sieci i billingu w oparciu o nowoczesne urządzenia pomiarowe
 • ALTER SA - Bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia pracowników narażonych na niebezpieczne stężenie gazów toksycznych, wybuchowych oraz brak tlenu – prezentacja urządzeń do mierzenia i wykrywania gazów produkcji ALTER S.A.
 • Magellan SA - „Model zbuduj-sfinansuj skutecznym rozwiązaniem
  w finansowaniu inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Wykup wierzytelności – elastyczne rozwiązanie dla poprawy płynności przedsiębiorstw.”
 • Bentley Systems Sp. z o.o. - „Modelowanie sieci wodociągowej przy użyciu oprogramowania Bentley Systems.” - Jacek Dutkiewicz, Bentley Systems Polska
 • Uponor Infra Sp. z o.o. zaprosił na cztery konferencje:

§ Rzeka, a systemy kanalizacyjne. Uwarunkowania projektowe i funkcjonowanie. – prowadzenie Prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, Kierownik Zakładu Infrastruktury i Ekorozwoju Politechniki Rzeszowskiej

§ Nowoczesna gospodarka wodami opadowymi. Kanały retencyjne – studium przypadków. - Dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz, Zakład Infrastruktury i Ekorozwoju Politechniki Rzeszowskiej

§ Zamówienia publiczne po nowelizacji. Zobowiązania zamawiającego/inwestora do optymalnego doboru metod i środków w celu uzyskania najlepszych efektów z ponoszonych nakładów. Innowacja rozwiązań technicznych, optymalizacja kosztów i informatyzacja procedur – prowadzenie Radca Prawny Radosław Harasim, Kancelaria Inter Med Consulting s.c. (Uniwersytet Warszawski)

§ Innowacyjne metody budowy i renowacji wielkośrednicowych wodociągów i kanalizacji - prowadzenie Mgr inż. Paweł Birecki, mgr inż. Paweł Pill, Doradcy Techniczni Uponor Infra Sp. z o.o.

Podczas wystawy odbyły się również obrady Związku Miast Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych

Strefa Kariery Teraz Środowisko

Nowością podczas tegorocznych targów było stoisko portalu „Teraz Środowisko” poświęcone tematyce rynku pracy w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Podczas wystawy można było zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy na rynku wodno-kanalizacyjnym, a obecni w Strefie specjaliści i doradcy przedstawiali najnowsze trendy na rynku zatrudnienia oraz pomagali zidentyfikować najbardziej przyszłościowe zawody sektora ochrony środowiska.

Nie samą pracą człowiek żyje

Tegorocznym targom towarzyszyły również imprezy, podczas których można było nawiązać nowe relację oraz zintegrować się w środowisku branżowym. Pierwszą z nich był Bieg Instalatora, który po raz drugi odbywał się w niedzielę poprzedzająca targi w bydgoskim Myślęcinku. Bieg przeznaczony jest dla wszystkich uprawiających bieganie amatorsko lub zawodowo z dodatkowym wyróżnieniem osób działających w szeroko rozumianej branży instalacji budowlanych. Głównym patronem biegu była Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Na starcie stanęło łącznie 459 biegaczy i biegaczek z całej Polski, z czego 60 wystartowało w kategorii „wod-kan”. Trasa wiodła malowniczymi zakątkami Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. Uczestnikom dopisała piękna pogoda, a Bydgoszczanie odwiedzający tego dnia tereny rekreacyjne także włączyli się w dopingowanie biegaczy.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni wyjątkowymi, pamiątkowymi medalami w kształcie klucza nastawnego, kojarzonego nierozerwalnie z branżą instalacyjną. Biegacze chwalili bogate zestawy startowe, wśród których znajdował się kubek biegu z logotypem Targów WOD-KAN. Dodatkowo osoby startujące w kategorii „wod-kan” otrzymały specjalne pakiety gadżetów targowych. Dla sportowców oraz osób dopingujących przygotowaliśmy także strefę wypoczynku.

Oprócz nagród dla najlepszych, oraz wyróżnień w wielu kategoriach, przyznano także nagrody indywidualne oraz drużynowe dla reprezentantów naszej branży, które otrzymali:

Klasyfikacja Wod-Kan - MĘŻCZYŹNI

1. GÓRCZYŃSKI ZBIGNIEW Włocławek 00:36:42
2. OLSZEWSKI ADAM Nowy Kobrzyniec 00:42:44
3. MICKIEWICZ JAN Grudziądz 00:43:47

Klasyfikacja Wod –Kan - KOBIETY

1. JURCZYK EWA Grudziądz 00:48:54
2. GACKOWSKA BEATA Bydgoszcz 00:51:02
3. GONCERZ KATARZYNA Czeladź 00:58:16

Klasyfikacja Wod –Kan – DRUŻYNY

1. WODKAN Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. Ostrów Wielkopolski
2. HYDRO-VACUUM S.A. Grudziądz
3. Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o. Grudziądz

II Bieg Instalatora po raz kolejny pokazał zaangażowanie naszej branży w sportową rywalizację i był cennym urozmaiceniem Targów WOD-KAN. Impreza na stałe już wpisała się w kalendarz imprez biegowych, również jako jedyna impreza sportowa towarzysząca Targom branży wod-kan. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wyniki oraz obszerną relację znajdziecie Państwo również na stronie http://www.bieginstalatora.pl/

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy dla Państwa klubową noc pod nazwą: „#Targi Nocą”, podczas której w Klubie Soda bawiło się ponad 500 przedstawicieli sektora wodociągowo – kanalizacyjnego. W rytm muzyki klubowej można było zregenerować siły przed kolejnymi dniami wystawy.

Tradycyjnie już, podczas drugiego dnia bawiliśmy się na biesiadzie targowej zorganizowanej w tym roku w wyjątkowo urokliwym miejscu na Wyspie Młyńskiej. W samym centrum Bydgoszczy stworzyliśmy hawajską enklawę gdzie, każdy z bawiących się gości mógł nauczyć się tańca hula, spróbować specjalności kuchni hawajskiej oraz odpocząć po dwóch dniach targów. Tegoroczna biesiada cieszyła się wyjątkowo wysoką frekwencją, a liczne atrakcje urozmaicały czas wspólnej: wystawców oraz przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych, zabawy.

Targi WOD-KAN, to nie tylko wystawa oraz imprezy towarzyszące. Bydgoszcz co roku staje się miejscem wyjątkowych spotkań, które kreują nowe lub umacniają istniejące relacje. Przedstawiciele branży czekają na to wydarzenie z niecierpliwością, bo wiedzą, że kto raz odwiedzi nasze targi, wróci tu po raz kolejny.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną i już dziś zapraszamy na Jubileuszowe

25 Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń
dla Wodociągów i Kanalizacji
WOD-KAN 2017